Giriş Yap
Şifreni mi unuttun?
ANALİTİK DÜŞÜNME
Bir konuyu incelerken veya araştırırken en ince ayrıntılara inme, ayrıntılarla uğraşırken bazen bütünü gözden kaçırma, bu nedenle insanları tanıma konusunda sürekli aldanma.

MÜKEMMELİYETÇİLİK
Kaliteli olma ve kaliteyi gerçekleştirme, aşırı titizlik, zor beğenme, metodlu çalışma.

ÜSTÜN HAFIZA VE MANTIK GÜCÜ
Öğrendiğini veya olayları unutmama, kolay ezberleme, aklı ön plana alan muhakeme gücü, mantıklılık.

İYİ BİR İKİNCİ ADAM
Makam ihtirası olmama, liderin sağ kolu olma, güvenli yerde durma.

ÇALIŞKANLIK, VERİMLİLİK
İç enerji üretimi, yorulmadan çalışma, yararlıyı üretme.

BENMERKEZCİLİK, BİLGİNÇLİK
Kendini aşırı beğenme, aklına ve muhakeme gücüne aşırı güvenme, doğrunun tek olduğuna ve bunun kendi doğrusu olduğuna inanma, bilgelik, bilgiçlik, ukalalık.

YAYGIN ELEŞTİRİ
Yanlışlara karşı acımasız eleştiri, özeleştiri, adil olmadığına inandığı şeylere karşı savaş.

DOĞRUCULUK
Genel olarak adaletsizliği kabul etmeme, dürüst ve güvenilir olma, helal yoldan kazanma, bunlara aykırı davranışları acımasızca eleştirme.

İÇEDÖNÜKLÜK
Duygularını açamama, iletişim kurmada zorluk, çevresindekilere duvar örme ve sonra hapiste yaşamaktan şikayet etme, ancak başarılı bir sohbet yöneticisi olma.

GELECEK KAYGISI
Bazen kendisine karşı şüphe duyma, bu dünyada bir yer edinme bakımından kaos içine düşme korkusu taşıma ve bu nedenle geleceğini garantiye alacak bir iş edinmeye ve mal biriktirmeye çalışma.

DOĞARKEN
Gece ile gündüzün eşitlendiği, yaz mevsiminin sona ermeye başladığı, sonbaharın işaret vermeye başladığı günler. Kimi yerde ekinler biçilir, kimi yerde buğdaylar harmanlanır. Esmeye başlayan rüzgar, harmanın yapılmasına yardımcı olacaktır. Artık doğaya ve toprağa verilen emeğin ürün olarak toplandığı hasat ayı. O günlerde Başak in anı doğar. Diğer toprak burcu bebeklerine göre bakışları daha zeki, daha hareketli bir bebek. İsteklerinin sınırı olmayan, dediğim dedik bir bebek.

BÜYÜRKEN
Zeki fakat utangaç bir çocuk. Meraklıdır ama ayrıntılara. Bu nedenle merakla öğrenmek istediği küçük parçacıkları oluşturan bir bütününde bulunduğu kendisine küçük yaşta öğretilmelidir. Uyumlu gibi görünselerde istekleri yerine gelmediği veya aldatıldıklarını hissettikleri zaman öfke seline dönüşüp ortalığı birbirine katabilirler. Özellikle küçük Başak kızlarının istekleri bitmez, istekleri yerine gelinceye kadar mızmızlanır, ortalık yerde ağlarlar. Küçük Başak kızları konusunda anne ve babası dikkatli olmalı, kötü niyetli erkekler konusunda kızlarını uyarmalıdır. Aşırı merakları, cilveli halleri, insanları tanımada zorlanmaları ve kolay kandırılmaları nedeniyle çocuk yaşta erkeklerin cinsel tacizine uğrayabilirler.

DÜNYAYA GELİŞ AMACI
Başak insanının bu dünyadaki gayesi hem kendisini mükemmelleştirmek, hemde tüm iş ve eylemlerde kaliteyi oluşturmaktır. Titizlik, analitik düşünme tarzı, yaptığının anlamlı olmasına yoğunlaşma, geleceğe yönelik güven oluşturma gibi karakter özellikleri, mükemmele ulaşmakta, kaliteyi yakalamakta kendisine yardım eder. Terazi gibi zor beğenen, hoşnutsuz, herşeyde kusur arayan yapıya sahiptir. Ömrü kusurları, yanlışları ortadan kaldırmaya çalışmakla geçer. Başak, her yanlışı ortadan kaldırışıyla birlikte yerine doğruyu koymalıdır. "Yanlış üzerine doğru bina edilemez." ama kişi bütün eforunu kusurları ortadan kaldırmaya yöneltirse, doğruyu, güzeli, mükemmeli oluşturma şevk ve zamanını kaçırabilir. Onu, ikişey mükemmele ulaşmaktan alıkoyar; idealizm kapsamında hedef belirsizliği ve kibirlilik. Belirli bir hedefi yoksa ve alçakgönüllü davranmayıp dünyaya geliş amacına ulaşması için verilen yeteneklerle övünmeye başlarsa kısır döngüye düşebilir, günlük olayların ayrıntılarıyla uğraşırken boğulup kalabilir, dış dünyaya yönelttiği eleştiri kendisine yönelebilir. Bu durumda ortaya, umutsuz ve huzursuz bir kişilik tipi ortaya çıkacaktır.

PİMPİRİKLİ
Başak insanlarını en yerinde nitelendiren kelime, pimpirikli. Aşırı titiz, herşeyi ince eleyip sık dokuyan, herşeyden kuşkulanan kimse. Onların titizliği öncelikle temizlik ve düzene yöneliktir. Giysilerinin, eşyasının, notlarının, aletlerinin yerleri bellidir. Öyle ki gecenin karanlığında, ışıkları yakmadan, el yardımıyla aradıklarını bulmak ister Başaklar. Yeri değişmişse aradığının, sinir sisteminde fırtınalar oluşabilir. Masanın üzerinde dağınık birşey göremezsiniz. Kağıtlar özenle katlanmış veya dosyalanmış, kalemler kalemliğe konulmuş, kitap veya defterler özenle üst üste yerleştirilmiştir. Ancak anlatılanların tam aksine düzensiz Başaklara da rastlayabiliriz. Bu durum, bay veya bayan Başağın, aile veya iş hayatında mutsuz olduğunu gösterir. Onların psikolojik durumunu bu konuda geçirdikleri değişime bakarak anlayabilirsiniz. İkinci olarak Başak insanının titizliği ayrıntıya inmekte kendini gösterir. Bazı Başaklar "şeytan ayrıntıda gizlidir" sözünü şüpheye yer bırakmayacak şekilde doğrulara ulaşmakta kullansalar da, çoğunluğu üst üste yığılarak tepecikler oluşturan ayrıntılar arasında kaybolup gider, bütünü yok sayabilirler. Ve Başak kuşkuların ve kuruntuların insanıdır. O, ikizlerin şüpheciliği ile Akrebin hiç kimseye güvenmemeyi sonuçlayan derin kuşkuculuğu arasında gidip gelir. Söylenen sözlere, okuduklarına, gördüklerine kuşkuyla yaklaşır. Bazen "adam sen de" diyerek aldırmaz tavırlar takınsa da, bu onda ki kuşku ve kuruntuyu ortada kaldırmaz. Bir yatırım yapacaktır, bir işe girişecektir ama zarar ederse, ya kendisini aldatıyorsa, ya aradığını bulamazsa, ya bilmediği birşey varsa?... O, yüzde yüz güvenlik ve yüzde yüz güvenli iş arar. "Kılı kırk yarması" veya "ince eleyip sık dokuması" yüzünden bir türlü huzur bulamaz. Hasta olur (bazende kendisini hasta sanır), doktora gider, konulan teşhisten veya önerilen tedavi şeklinden kuşku duyar, bir başka doktora, bir başka doktora, bir başka doktora daha gider. İkna oluncaya kadar. Özellikle hasta olan çocuğuysa.

ÇALIŞMA HAYATI
Başak insanları çalışırlar, hemde çok. Çok çalışmalarının ilk sebebi mali güvenliklerini sürdürmek, ikinci sebebi ise bir şeyler başarabilmek arzusudur. Diğer topraksı burçlarda (Boğa ve Oğlak) olduğu gibi Başak insanları da güvenli bir hayat sürmenin peşindedir. Bunun içinde çok çalışmak, daha çok kazanmak için yatırımlar yapmak gerekmektedir. En sağlam ve en güvenilir yatırım ise toprağa (arazi, arsa, ev ve ticarethane) yapılan yatırımdır, zira kaybetme riski taşımaz. Boğaların aksine para biriktirmeyi sevmez (ne olur en olmaz belki çalarlar) paranın para kazandıracağı yatırımlara yönelirler. Ayrıca çok çalışmak ve başarılı olmak, toplumda kabul görmenin, daha iyi yerlere gelmenin, dolayısıyla daha çok kazanmanın da yollarını açacak, gelecek yıllar daha güvenli hale gelecektir. Gazetecilik, el sanatları (daha doğrusu demircilik, bakırcılık, mermercilik, marangozluk gibi zanaatları) ve hesaba dayalı işler, başarılı olabilecekleri başlıca mesleklerdir. Ancak ayrıntılarda boğulmaları tehlikesini göz önünde bulundurmalı, mikroskopla hücreleri incelerken onları birer bağımsız varlık olarak görme yanlışlığına düşmemeli, onların oluşturduğu canlı varlığıda dikkate almalıdır.

Burç Uyumu

Karşılaştır

Yükselen Burç

Yükselen Burcumu Bul

Günlük Burç Yorumları (16.06.2019)

Koç Burcu21 Mart - 19 Nisan
Boğa Burcu20 Nisan - 20 Mayıs
İkizler Burcu21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç Burcu22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan Burcu23 Temmuz - 22 Ağustos
Başak Burcu23 Ağustos - 22 Eylül
Terazi Burcu23 Eylül - 22 Ekim
Akrep Burcu23 Ekim - 21 Kasım
Yay Burcu22 Kasım - 21 Aralık
Oğlak Burcu22 Aralık - 19 Ocak
Kova Burcu20 Ocak - 18 Şubat
Balık Burcu19 Şubat - 20 Mart

Burç Uyumu

Karşılaştır

Yükselen Burç

Yükselen Burcumu Bul

Burç Özellikleri

Görüntüle