Giriş Yap
Şifreni mi unuttun?
Malzemeler
1 bardak kabuk
2 bardak şeker
Yarım bardaktan fazla su

Tarif
Evde çıkan portakal kabuklarını yumuşayana kadar haşlayıp sularını sıkarak rondodan geçiriyorum. Çok sıkışık olarak doldurulmadan ölçülmüş bir bardak kabuğa 2 bardak şeker ,yarım bardaktan az fazla su ilave ediyoruz. Ben ;

9 bardak kabuk

18 bardak şeker ve

6 bardak su kullandım.

Burada ölçü ocağa koyup şekeri eridiğinde koyu kıvamlı bir çorba şeklinde olmalı eğer kaynarken dibi tutuyorsa şeker veya suyu eksik olabilir.

Kıvamı alana kadar kaynatıyoruz köpükleri topluyoruz ve kıvamı geldiğinde yarım limon sıkıp bir taşım kaynatıp altını kapatıyoruz.Küçük bir tabağa aldığımız reçeli dolapta soğutarak kıvamı kontrol ederiz yada kesmeşekere damlattığımız da dağılmamalı.

Bu reçeli içleri ile hazırlamak istersek; kabuklarını yine aynışekilde hazırlıyoruz ve portakalları küp küp doğruyoruz.Kabuk su karışımına ilave ediyoruz. 1 kilo portakala 2 kilo şeker kullanabiliriz. Yine şeker eridikten sonra kıvamı koyu ise 1-2 bardak su ilave edebiliriz.

Ayrıca portakal kabuklarını buzlukta saklayıp istediğiniz de kaynar suya atarak reçeli hazırlamaya başlaya bilirsiniz.Afiyet olsun

Tarif Bilgileri

Hata rapor et
 
Arkadaşına Öner

Tarif Ara

Arama